Anasayfa Diyetler 1 Ayda 9 Kilo Verdiren Seylan Diyeti

1 Ayda 9 Kilo Verdiren Seylan Diyeti

6 7813

seylan-diyeti-japon-diyeti

Japonların kilo almadan yıllarca genç kalmasını araştıran bilim adamları tüm bilgilerini paylaştı.

Japonların yemek alışkanlıkları yavaş ve ufak ufak parçalar halinde küçük porsiyonlar tüketme üzerine kuruludur. Yemeği yavaş yerseniz beyniniz tokluk hissi duyacak ve daha az yiyeceksiniz. Kalorisi az yemekler tüketin, çikolata, cips, bisküvi gibi gıdalar yerine sebze, meyve ve hatta çorba tüketmelisiniz.

Japonlar yemeklerini küçük kase ve tabaklar içerisinde yer. Bu sayede porsiyonlar daima küçük tutulur. Özellikle akşam yemeklerinde herşeyden biraz yenir. Ufak porsiyonlar halinde yemek sağlıklı yaşamın ve zayıf kalabilmenin ilk sırrıdır. Unutmayın, büyük porsiyonlar halinde servis edilen bir yemekten ihtiyacınız olanın en az %45 fazlasını tüketirsiniz.

Japon diyeti içerisinde pirinç önemlidir. Bu uygulamada normal bir insan gün içerisinde 6 defa kadar pirinç tüketebilir. Kahvaltı da dahil olmak üzere gün içerisine çok küçük kaseler ile pirinç tüketilebilmektedir. Kalp için yararlı olduğu düşünülen pirinç, Japonya’da sadece haşlanarak pişirilir ve içerisine yağ koyulmamaktadır.

Japon kadınların sırlarından birisi de sebzedir. Haşlanmış, karışık sebze çok tüketilir. Bunların arasında kabak, kırmızı biber, taze fasülye, soğan, patlıcan, yeşil biber, domates, ıspanak, pancar, havuç, salata, mantar, deniz sebzeleri, patates gibi çok çeşitli sebzeler bulunur. Japon kadınlar öğün içerisinde ortalama 4-5 farklı sebzeyi haşlayarak tüketirler.

Japonlar balık ile beslenmeyi de çok sever. Somon, tuna , sardalya, ringa ve uskumru gibi yağlı balıkların içerisinde omega 3 gibi kalp dostu yağlar bulunur. Japon nüfusu dünya üzerinde sadece %2’lik bir kısımda olsalar da dünyadaki balığın %10luk bir bölümünü tüketirler. Bu yüzden kırmızı et tüketimi çok azdır ve kırmızı etin aşırı tüketilmesinden kaynaklanan hastalıklar daha az gürülür.

Soya kırmızı et kadar yararlı fakat daha az yağ içerir. Bu yüzden Japon yemekleri genellikle soya yağı ile pişirilir. Ayrıca mayalanmış çorba olarak da tüketilebilmektedir.

Japon tatlıları bulunulan mevsimin meyvelerinden oluşur. Özellikle dondurma ve kek gibi tatlı çeşitleri Japonya‘da çok tüketilir ve bunların ardından mutlaka 1 fincan Japon yeşil çayı içerler.

Verilen bu bilgiler doğrultusunda bazı ufak değişiklikler yaparak Seylan Diyeti ‘ni kendinize uygun hale getirebilirsiniz. Öncelikle beyaz pirinç yerine kahverengi pirinç deneyebilirsiniz. Sushi yemeklerinde de sadece 1-2 damla soya sosu yeterlidir.

6 Yorum

  1. bu dıyetı dıger sayfalardada araştırdım ve köri denen baharat karısımından bahsedıyordu ama burda rastlayamadım ve asıl kılo verdıren köridir dıyordu..??nasıl yani hangısı??deneyen yada bılgısı olan varsa paylasabılırmi lutfen cunkı dogum yapalı bır sene oldu ve hala 20 kılo fazlam var..yazık banaa…. :((

  2. bu diyeti deneyeceğim kilo vermeye çok ihtiyacımvar genç bir kızım ve kilo bana yakışmıyor

Yorum yazın