Anasayfa Doktorlar Dr. Ramazan Tarık Ünsal Anal Stenoz-Makatta Darlık ve Anal Striktür – TEDAVİ

Anal Stenoz-Makatta Darlık ve Anal Striktür – TEDAVİ

Resim 303Anal Stenoz-Makatta Darlık ve Anal Striktür Nedir ?

Tanı ve sebep tam olarak ortaya konduktan sonra tedavi planlamasına sıra gelmiştir.Bunda da yanlış bir yaklaşıma sebep olmamak en azından hastanın daha kötü olmaması için özen göstermek gerekir.Örneğin;yaşlı belki de hastalığının bile farkına varmayan Alzheimerli hastada anal stenoz tedavi edilirken hastanın dışkısını tutamaması gibi riskler bulunduğundan ve bu hastaların farkına varmadan dışkılama yaptıkları için istemsiz dışkılama sonucu daha kötü sosyal sorunlara sebebiyet verilebileceğinden dikkatli olunmalıdır.

İlaçlar ile daha hafif seyirli makat derisine yakın olan darlıklar fayda görebilirler. Lokal kremler ve steroid enjeksiyonları bazı hastalarda faydalı olabilir.

Cerrahi tedavi ilaçla tedaviden yarar görmeyen veya görmeyeceği tahmin edilen orta veya ileri dereceli anal stenozlarda tercih edilen yöntemdir. Barsaktan deriye doğru  (mukozal ilerletme flepleri) veya makat çevresinden  (cilt flepleri) flep kaydırılarak uygulanan prosedürler anal stenozda başlıca ve en sık uygulanan cerrahi tedavi seçenekleri olarak kabul edilirler.

Alt seviyede yada başka bir deyişle daha hafif olan tablolarda mukozal ilerletme flebleri ile tedavide oldukça başarılı sonuçlar almaktayız.Bu tekniklerden ise biz ençok Martin Anoplasti yöntemini kullanmaktayız.

Bu teknikte striktüre olan alan (Resim 1) baklava dilimi şeklinde normal mukozaya kadar çıkarılır(Resim 2)

Daha sonra iç mukoza anal çizgi seviyesinde dikilir. Bu sırada makatta ıslaklık oluşmaması yada makatın içe dönmemesi için cilt, alttaki dokulardan gevşetilmeli ve mukoza açıklığı sütürlerle kapatılmalıdır.(Resim 3).

Resimleri görülen hasta kronik anal fissür zemininde anal striktür gelişen bir hastadır. Uzun yıllar tedavi edilmeyen kronik anal fissürlerde her atak anal kanalda daha kötü bir iyileşmeye sebep olmakta bu bölgede oluşan kötü dokunun zaman içinde sertleşmesi anal striktür ve stenoza yol açmaktadır. Bu gruptaki hastalar için Martin Anoplasti çok iyi bir seçenektir.

İleri seviyedeki hastalarda ise cilt flebleri daha uygun tedavi yaklaşımı olmaktadır. Bazı hastalara birkaç seansda fleb ile ameliyat tedavisi uygulanabilmektedir.

Cilt flebi ile anal stenoz – özelde anal striktür – tedavisinde ise mukozal fleb kaydırma metoduna göre daha komplike bir tedavi metodu izlemek gerekir.

Genellikle daha öncesinde ameliyat olmuş hastalar oldukları için ameliyatları daha zordur. Örnek resimleri gösterilen hastamızda işaret parmak ile tuşe zorlukla yapılabilmekteydi. O nedenle ameliyat öncesi striktür tam olarak görüntülenememiştir. Ancak striktür hattı barsaktan ayrıldıktan sonra barsağa ekartör dediğimiz alet uygulanıp görüntü almak mümkün olmuştur(Resim 4).

 

Öncelikle striktür olan saha çıkarılır.(Resim 5).

 

Daha sonra çevre ciltten, çıkartılan mukozaya uygun olan cilt flebi hazırlanır(Resim 6).

Bu hastada ev tipi ilerletme flebi-House fleb- kullanılmıştır. Fleb ilerletmeye uygun olması için hareketli hale getirilir(Resim 7).

Daha sonra anüste mukozanın çıkartıldığı bölgeye dikişle tutturulur(Resim 8).

Dikiş işlemi bittikten sonra yeterli esnekliğin sağlandığından emin olmak için tuşe yapılır. Ameliyat sonu görüntüsü resim 9’da görüldüğü şekildedir(Resim 9).

Bu hastamızda tek seansta tam iyileşme sağlanmış olup hastamızda ameliyat sonrası herhangi bir komplikasyon gelişmemiştir. Hastamızın ameliyat sonrası 3. yıldaki görüntüsü resim 10’daki gibidir(Resim 10).

Yaklaşık 10 değişik cilt ilerletme flebi yöntemi bulunmasına rağmen tüm fleb yöntemlerini yaklaşık 200 hastada kullanmış bir cerrah olarak Ev tipi ilerletme flebi- House fleb – cilt ilerletme flebleri içinde en uygun olanıdır kanaatindeyim. Bu tercihte hastanın kolay tolere ediyor olması, ameliyat sonrası komplikasyonların daha az görülmesi, geniş saha striktürlere uygulanabilirliği ve cerrahi tekniğin daha anatomik olması etkendir. Striktürü daha az alanı kaplayan orta seviyedeki hastalarımıza V-Y ilerletme flebi uygulamaktayız. Ayrıca Diamond ve Damla tipi ilerletme fleblerini de bir alternatif olarak vakaya göre kullanmaktayız. O bölgeden birden fazla ameliyat geçirmiş, geniş yanığı bulunan ve geniş açık yarası olan birkaç vakaya ise S plasti-S tipi ilerletme flebi- uygulanmış olup çok fazla defekt oluşturması, makatta kalıcı ıslaklık oluşturması ve yüksek enfeksiyon riski nedeni ile artık pek kullanmamaktayız. Mukozal ilerletme flebi yöntemlerinden ise en çok Martin Anoplasti yöntemini tercih etmekteyiz. Hastada diğer mukozal ilerletme flebi tekniklerine göre neredeyse hiç komplikasyon gelişmemekte, hasta tarafından çok kolay tolere edilebilmekte, iyileşme süresi çok kısa olmaktadır. Bu tip feblerde görülen en önemli komplikasyon olan anüs iç yüzeyinin dışa veya içeriye dönmesi sonucu oluşan komplikasyonları hiçbir vakamızda gözlemedik. Bunun sonucunda uygulanan Martin Anoplasti tekniğinin bu vakalar için çok uygun bir yöntem olduğu kanaatine vardık. Hafif ve orta derecede stenozun eşlik ettiği kronik anal fissürlü yaklaşık 1000 hastaya güvenle uyguladık.Lateral İnternal sfinkterotomi’ye (LİS)-iç makat kasının kesilmesi-ilave olarak fissür traktı mutlaka çıkarılmış ve Martin Anoplasti yöntemi kullanılarak hem stenoz tedavisi yapılmış hemde fissüre ikincil gelişen Perianal Fistül’e karşı bir koruma sağlanmıştır. Genel anlamda Anal Stenoz özelde Anal Striktür aslında çözümsüz değildir. Tedavi planlamasında tüm hastalar ayrı ayrı değerlendirilmeli cerrahın bildiği-adapte olduğu tedavi tüm hastalara standart olarak uygulanmamalıdır. Her hasta ayrıntılı olarak irdelenmeli, uygun tedavi yöntemi seçilmeli, özellikle anal bölge ameliyatlarından sonra gelişen bir komplikasyon olduğu akıldan çıkartılmamalıdır. Uygun olmayan her girişimin hele cerrah tedaviye adapte değilse mutlaka daha kötü sonuçlara sebebiyet vereceği, ileride uygulanacak tedaviyi daha da güçleştireceği unutulmamalıdır.

1992 yılında GATA Tıp fakültesinden mezun oldu. 2 yıllık Mardin'de kıta hizmeti sonrası 1995 yılında Genel Cerrahi ihtisasına başladı. 1999 yılında başarı ile Genel Cerrahi ihtisasını bitirdi. Çeşitli özel hastanelerde çalıştı. Daha çok Anorektal Cerrahi (Hemoroid, Anal Fissür ,Perianal Fistül, Atnalı Fistül, Anal Stenoz-Striktür, Rektal Prolapsus, Kıl Dönmesi, Makat Daralması vs) ve anorektal Cerrahi sonucu oluşan komplikasyonların tedavisi ile ilgilenmektedir.

Benzer Yazılar

8 Yorum

 1. Merhaba hocam,
  Hemoroid ameliyatı sonrası oluşan anal darlık rahatsızlığım var.
  Özel hastahanelere gittim muayene oldum .
  Doktorların biri ameliyat edebileceğini ancak ömür boyu kalıcı olarak makat bölgesinde ıslaklık oluşabileceğini söylemesi üzerine vazgeçtim ve başka bir özel hastahanede genel cerraha muayene oldum.
  Bu doktor ise ameliyatımı yapamayacağını ve sadece izmir ege üniv araştırma hastahanesinesinde yapmamı önerdi ve ultrasyon, MR , kolonıskopi gibi çektirdikden sonra proktoloji bölümüde gastroentereloji bölümüne buji dilatasyon adında bir teknik uygulayacaklarını söylediler .
  İnterne baktım ama makat darlığı için buji dilatasyon yöntemi ile ilgili pek bilgi bulamadım.
  Acaba bu yöntem çözüm olur mu ?
  İğleşme süresi ve ağrı eşiği nasıldır ?
  Başka bir komplikasyona sebeb olur mu ?Teşekkütler.

 2. Murat bey darlığın maaleaef ameliyatsız tedavisi yok.Güneşlide proktoloji merkezi isimli bir merkezim var.Ordan ulaşabilirsiniz.

 3. Hemeroid ameliyat sonrası makatta darlik oluştu ve çatlak var. Hocam bunun ameliyatsiz yöntemleri var mi size nasil ulaşabilir im

 4. Rezzak bey hem ankarada hemde bahsettiğiniz diğer hastanede size mutlaka LİS yapmışlardır.Muayene etmeden bir şey söylemek yanlış olur ama bu işleme istinaden kaçırmalarınız var ve egzama oluşmuş.3.bir lis demek ileriye dönük tedaviniz bittiğinde büyük abdestinizi tutamamanız demek olur.O nedenle striktürün tedavisi ike uğraşın derim.Geçmiş olsun.

 5. Hocam iyi günler.ben 2010 yılında dr.mevlüt topbaş hocaya, 2014 te ise erzurum buhara hastanesinde ,2 kez meme ve çatlak ameliyatı oldum.son 1 yıldır dışkıda incelme makatta ele gelen şişlik et sarkması ve makatta egzama mantar oluştu.buhara hastanesine gittigimde doktor ameliyatsız tedavi yöntemi önerdi.sanırım lis yöntemi.sfinkter kasını bir cihazla keserek ameliyatsız tedavi edeceğini ve bu şikayetlerin düzeleceğini belirti.şimdi kararsız kaldım.bu tedavi sonuç verirmi.ne yapmalıyım…

 6. Melike anlattığınız şikayetlerin anal setoz olduğunuzu anlıyorum.Esnekliğin kaybolması ile daralma gittikçe artacak ve büyük abdest sıkıntı çekeceksiniz.Daha önce ameliyat olup olmadığınızı belirtmemişsiniz ama sanıyorum kronik fissüre sekonder bir rahatsızlığınız var.Muayene etmeden ancak bu kadar yardımcı olabiliyorum maalesef.Geçmiş olsun.

 7. Selamun aleykum; bizim sizden bir konu hakkında acil bir bilgi almam gerekiyor gerçekten hangi doktora gittim ise hiç bir sonuç alamadigim gibi daha da fazla sikayetlerim arttı.Şikayetim su ki büyük abdestimi yapamiyorum gaz cikaramiyorum makatim o kadar kasiliyor ki içe doğru çekiyor endoskopi yaptırdım herhangi bir sorun cikmadi. Sizden en kısa zaman diliminde cevap bekliyor olacağım lütfen bana yardım edin saygılarla hayırlı akşamlar olsun…

 8. Degerli hocam;
  Yilbasinda bel fitigindan ameliyat oldum ve cauda equina sendromu oldugumu ogrendim. Idrarim birkac hafta once geri geldi ama buyuk abdesti yapamiyorum. Parmakla yapilan muayenede iki haljaninda itme hareketini yapmadigi soylendi. Fleet soda ve lagman kullandim simdi ise makattan iceri sicak su vererek yapmaya calisiyorum. Kolostomi disinda bir care var mi? Cunku calisiyorum ve gaz cikisi sesli olursa diye korkuyorum. Baska bir yontem varsa hemen yaptirmak istiyorum. Yoksa bu sicak suyla omurboyu yasayabilir miyim bilmiyorum. Cok zor durumdayim. Yardimlarinizi bekliyorum.iyi calismalar

Yorum yazın