Anasayfa Doktorlar Dr. Ramazan Tarık Ünsal Anal Stenoz-Makatta Darlık ve Anal Striktür

Anal Stenoz-Makatta Darlık ve Anal Striktür

Resim 303Anal stenoz anal kanalın daralması anlamına gelmektedir. Aslında yumuşak ve genişleyebilir olan anodermin (anüs iç yüzeyi)çeşitli faktörlerle kısıtlayıcı bir yapı halini alması ile karakterizedir. Bu durum dar ve elastik olmayan bir anal kanal sonucunu doğurarak bölgenin fonksiyonlarını kısıtlar, dışkılamayı zor ve ağrılı bir hale getirerek, kanama, defekasyon güçlüğü,takılma hissi ve inkontinense(gaz-gaita kaçırma) yol açar. Bu rahatsız edici şikayetlerinin yanısıra, bu olgularda utanmaları nedeniyle sosyal aktivitelerinde de kısıtlamalar gelişir.

Normalde yapısal olarak baş aşağı bir huniyi andıran anal kanalın en genişlemiş durumda dahi çapı anal sınırdan-anüsün deri ile birleştiği çizgi-(anal verge) daha dardır. Dışkılama sırasında iç ve dış sfinkter kaslarının gevşemesi ile cilt tarafı da dahil olmak üzere anal kanal olduğu gibi genişleyip düz bir boru halini alır ve dışkılama gerçekleşir. Oysa Anal stenozda bölgede yer alan anatomik striktür dediğimiz kötü iyileşme sonucu olan yara  anal sınırdan bile dar bir bölge oluşturarak, boru halini almış yapıdan dışkının geçmesini zorlaştırır. Sıklıkla ameliyatlara ikincil olarak gelişse de kronik anal fissürde ve  anal band dediğimiz  genellikle hemoroidektomi sonrasında oluşan anal kanal boşluğunu ortadan ikiye ayıran durumda da bu elastikiyet azalır ve anal stenoz gelişir.Elastikiyet azalınca anal kanal yeterince gevşemez ve dışkılama esnasında takılma hissi ortaya çıkar.

Bu başlangıç bilgileri ile birlikte biz anal stenozu 3 ana gruba ayırıyoruz.Doğumsal,birincil ve ikincil anal stenoz.

Doğumsal olan anal stenozlarda makat kaslarının tamamen normal, makatın yüzük şeklinde darlığı ile karakterize  olduğu imperfore anüs  durumunda tedavi daha kolaydır. Genişletme veya basit bir ameliyatla tedavi edilebilmektedirler.Eğer makat kaslarının yokluğu da olaya eşlik ediyorsa tedavi daha komplike hale gelmektedir.

Birincil anal stenozlar nadirdir.Genellikle yaşlılarda ve Alzheimerli hastalarda görülür.Devamlı olarak şekilli olmayan sulu dışkılama yapılması sonucu makat kasları silinmekte ve zayıflamakta ancak uyarının az olması nedeni ile makat daralmaktadır.Özellikle Alzheimerli hastalarda istemsiz dışkılama mevcut ise makat darlığı hastaların tuvalet alışkanlığında bir fayda sağlamaktadır.Bu nedenle bu hastalarda makat darlığı tedavi edilirken bu durum göz önüne alınmalıdır.

İkincil anal stenozlar anal bölgeye travma,anal bölge ameliyatları,anal sex, uzun süreli mushil ilaçları kullanıp sulu dışkılama yapmak vb. gibi sebeplerle oluşabileceği gibi bu bölgeye uygulanan ışın tedavisi,anal  bölge kanserleri,veremi ve bazı kronik iltihabi hastalıklara bağlı olarak da gelişebilir.Daha önce anlatılanlara göre daha sık karşılaşılır.Tüm bu sebeplerden en sık karşılaşılanı hemoroid ameliyatı sonrası  oluşan makat daralmasıdır.Bunda da özellikle stapler ile yapılan hemoroidektomi önemli oranda yer tutmaktadır.

Bu hastaların tanısı ve tedavi planlaması aslında hasta iyi dinlenirse ve iyi bir şekilde sorgulanırsa çok kolay olarak tanı konulabilmekte ve isabetli tedavi kararı verilebilmektedir.Hasta dışkının takılmasından,ishal olmazsa dışkılama yapamamaktan,dişkılama esnasında şiddetli ağrıdan ve yırtılmadan bahseder.Bazı hastalar dışkılarını el yardımı ile çıkardıklarını ifade etmektedirler.Ki bu da oluşan travma nedeni ile hastalığı artıran bir uygulamadır.devamlı sulu dışkılama yapılması nedeni ile ıslak anüs dediğimiz anal bölgede kaşıntı ve pişik ile seyreden durum olabilir.Daha önceden bu bölge ile ilgili geçirilen ameliyatlar striktür açısından tanı koydurucu olduğu için sorulması veya hasta tarafından belirtilmesi gereken önemli bir durumdur.

İyi bir sorgulama sonrası hastanın muayenesine sıra gelmiştir.Muayenenin  nasıl yapılabildiği tedavi planlanmasında önemlidir.Parmakla muayenenin-tuşe- yapılıp yapılamadığı,hangi parmağın kullanıldığı,aletle muayenede makata alet uygulanıp uygulanamadığı önemlidir.Eğer parmakla muayene mümkün olamıyorsa ameliyat öncesi narkoz altında muayene gerekebilir.

Tüm  bu muayene ayrıntıları hastalığın seviyesini bize belirten önemli ayrıntılardır.Tabii ki tedavi de buna göre planlanmaktadır.

Örneğin işaret parmağı ile muayene yapılamıyorsa hastalık ileri seviyededir diyebiliriz.

Anal Stenoz-Makatta Darlık ve Anal Striktür – TEDAVİ

1992 yılında GATA Tıp fakültesinden mezun oldu. 2 yıllık Mardin'de kıta hizmeti sonrası 1995 yılında Genel Cerrahi ihtisasına başladı. 1999 yılında başarı ile Genel Cerrahi ihtisasını bitirdi. Çeşitli özel hastanelerde çalıştı. Daha çok Anorektal Cerrahi (Hemoroid, Anal Fissür ,Perianal Fistül, Atnalı Fistül, Anal Stenoz-Striktür, Rektal Prolapsus, Kıl Dönmesi, Makat Daralması vs) ve anorektal Cerrahi sonucu oluşan komplikasyonların tedavisi ile ilgilenmektedir.

Benzer Yazılar

47 Yorum

 1. 1,5ay once anal fissur ve hemoroid ameliyati oldum…makatim cook dardi.serce parmak dahi gitmiyo fitili cok zor veriyodum…kolonoskopi temiz çıktı.sadece hemoroid tanisi vardi raporda…doktor dis hemoroitleri hep temizledi.icerdeki en buyuk parça hemoroid i aldığını soyledi .diyer parcalari almadigini alirsa makatin cok cok daha daralacagini……ilk zamanlar fena degildi,tuvalette pek zorlanmadı m.ama surekli.yumusakti.tuvaletim.makatim biraz zorlayonca genislemede var.isaret.parmagiyla krem suruyom icine.
  En büyük sorun simdi normal hafif sert.olunca yapamiyom.cook aciyo.yapincada icerdeki hemoroid lerin şiştiğini hissediyom.oturma banyosu.sicaksu.kesesi ile idare etmeye calisiyom.ne zamana kadar böyle olucak.makat.daralmamin caresi.yokmu.tekrar hemoroid ameliyati olup onlarida aldirsam makat iyicemi.daralir.doktorum yapacak bisey yok diyo….siz ne dersiniz…

 2. merhaba hocam ben daha önce iki defa makatdaki daralmadan ameliyat olmuştum.şuanda tekar daralma olmuş 3.cü ameliyat tehlike ddedi doktorum krem verdi ama hiç bi faydası olmadı.ameliyatı yaptırsam bi zararı olurmu

 3. Hocam Merhabalar cvp yaziyomussunuz teşekkürler inşallah banada cvp yazarsınız sevinirim hocam benim daha ıkı gün oldu makatta küçük nohut şeklinde bi şişlik var dokunduğunda az acı veriyor ama dışkı yapmama engel vermiyo ne olduğunu bende bilmiyorum ama bi doktora sormak istedim bana ne olduğunu nasıl yapsam ilaçlarla kremlerle iyilesebilecegimi söylerseniz çok ama çok sevinirim şimdiden Allah razı olsun kolay gelsin !

 4. yaklaşık 30 yol önce anal fissur ameliyatı oldum.10 yıl sonra makat darlığından tekrar ameliyat oldum.operasyonu yapan doktor dikişi yakın atmıştı bu sefer açmak için tekrar ameliyat.şu an sağ tarafta daralma ve ağrı var. oprasyon dışında çözüm yokmu.derdi çeken bilir.

 5. Hocam merhaba. Benim 3 aylık bir bebeğim var ve 1,5 aydır sürekli bir ıkınma, kakasını zor yapma, gazını zor çıkarma gibi şikayetlerimiz var. Ve bunları yapmaya çalışırken sürekli ağlıyor. Doktora götürdük bir genel cerraha. Bize makatında darlık olduğunu söyledi ve makatını genişletmek için hegar bujilerin 8, 9 ve 10 numaralarını verdi ama ben bebeğime bunu kullanmak hiç istemiyorum. Bebekler için uygun mu bu bujilerin kullanımı? Zararı yok mü? Ne olur yardımcı olun, bebeğim için çok endişeliyim. Yanlış birşey yapmak istemiyorum.

 6. Hocam, senelerdir form çaylar sinameki kullandım. Eskiden olmayan sorunlar gelişmeye başladı. Dışkılama çok ince, içerde kazınma hissi var. Hep kaslar her an büzülüyormuş gibi his var. Ucu taş gibi. Serçe parmakla giriş yapamadım. Hafif kan geldi. İç kısım ıslak ve dışa çıkıyor gibi oluyor. Ameliyatlık mıyım?

 7. Merhaba 4 ay önce anal fissür (5 adet)ve hemoroid ameliyatı oldum. Fakat operasyondan 3 ay sonra iki anal fissürüm tekrarladı. Sonraki gittiğim doktor ameliyattan sonra sürekli magnesie calciine kullandığımdan dolayı olduğunu söyledi ve ilaç tedavisi verdi. magnesie calciineyi bıraktım. diyet yapıyorum. Fakat şu anda makat darlığı sıkıntısı yaşıyorum. Bunun için de nitrogliserinli krem verdi . Bu krem ile anal darlıktan kurtulmam mümkün mü ? krem o bölgedeki derinin veya kasların elastikiyetini artırır mı? yoksa unun sonu yine ameliyat mı :( Lütfen yardımcı olun.

 8. Merhabalar hocam,
  Longo tekniği ile hemoroidektomi operasyonu geçirdim. Operasyon sonrası kabızlık ve dışkılamada zorlanma meydana geldi. Bu yüzden anal darlıkta Dİlatasyon operasyonu yapılması planlandı. Bu arada tip1 diyabet hastasıyım planlanan dilatasyon operasyonu için ne dersiniz illa bu operasyonu geçirmek zorundamıyım hemoroid ameliyatı sonrası zorlu bir süreç geçirdim şimdi söylenen bu operasyonu yapmak gerekirmi anal darlık zamanla genişler mi ? Öneriniz ne olur ? Saygılarımla

 9. Doktor bey merhaba 4 ay önce hemoroid ameliyatı oldum ameliyat başarılı gecti fakat aynı akşam anüs te kasılmalarım oldu doktor bunların zamanla gececegini söyledi 1 ay önce analfissur ameliyatı oldum kas kesildi agrilarim azaldi fakat dışkılama yapamiyorum anüs ucunda takılıyor ve çıkmıyor su an bir prof gittim ve parmak ile genişletme çalışmaları yapıyor. Bende evde devam ediyorum henüz bir hafta oldu sonuç alınır mi bu islem ile yoksa tekrar ameliyatmi olmam gerekecek. Teşekkürler

 10. Hocam Rektum ca tanısı ile kolon ameliyatı oldum 8 yıl oldu torba kullaniyorum…Fakat makat tamamen kapandı …tekrar açılma durumu yok mu?

 11. hocam 2 ay önce anal darlık,anal fissür ve hemoroid ameliyetı oldum.ameliyat yerimde kenarda bir şişlik oluştu bunun deri katlanması olduğu söylendi.zamanla geçeceği tarafıma bildirildi.bu deri parçası nohut büyülüğünde şişik bir vazitte.etrafında bir kesik mevcut bu kesik tuvalet sonrası beni çok fazla rahatsız ediyo.etrafı şişiyo dokunduğum zaman acıyor.birde tuvalatten sonra yine tuvaletim varmış gibi sürekli tuvalete gitme isteği uyandırıyor.gittiğimde ise hiçbişey olmuyor ve isteğim dışında ıkınmalar yapmak zorunda kalıyorum.daha sonrasında dışkı yumuşatıcı kullandığımda ishal şeklinde tuvalatimi yapıyorum buda bende bi rahatlama sağlıyor fakat bu durum o bölgede yanmalara sebep oluyor.doktorum bu durumun 6 ay içerisinde düzeleceğini söyledi.sizce ne yapmalıyım bu ıkınmalar başıma dert açarmı bilgi verirseniz çok sevinirim.teşekkür ederim.

 12. lütfen bana yardım edin.eşim bundan 20 gün önce makkatta acı agrı kaşıntı şikayetleriyle özel bir hastaneye gitti.genel cerrahi dr u fissül yırtılması olduğunu ancak çok yeni dedi.bir krem birde ilaç verdi daha çok yeni ameliyatlık değil bunları kullan gecer dedi.Ama gecmedi aynı hastanede farklı bir dr gitti oda ameliyat olman gerekiyor diyerek bir krem vererek bizi eve yolladı.Eim bir devlet hastanesine gitti orasıda RECDODERM krem verdi.oda iyi gelmedi tekrar farklı bir devlet hastanesine gitti orası kolonoskopi istedi ocak 2017 ye gün verildi.eşimin kremini ben sürüyorum ve makatta aşı şekilde daralma oluştu.lavaboya çıkmz oldu 2 gündür.rengi sarardı soldu çok zayıfladı caresiz kaldım üzüntüden bende psikolojik olarak çöktüm lütfen yardım edin ne yapalım nereye gidelim.eşim artık gözlerinin bulanık gördüğünü söylüyor cıldırmak üzereyim.makat darlığı neden olur ne yapalım hocam yardım edin yalvarıyorum.

 13. Mrb hocam benim annem belirli ameliyati oldu ve sonrasında darlma olduğu için iki kere genisletme ameliyati yapıldı ve hala sancısı oluo her ev çıktığında ise kanaması oluo bu süreç normal mi iyileşme süreci ne kadar zamanla olur

 14. Operasyondan ziyade ilaç tedavisi vermek gerekir bu hastalara.Ama bu uzaktan belirttiğim öngörüm bilginize

 15. Muayene etmeden bir şey söylemem mümkün değil ama şunu sôyleyebilirim.Anorektal bölge ile ilgili hastalıklarda tedavisi olmayan hastalık yoktur.

 16. meraba hocam. 3.5 ay önce external hemoroid ameliyatı oldum. anal stenoz gelişti. yeriniz nerede muayene olmak istiyorum

 17. Merhaba,3 ay önce hemoroid ameliyatı oldum.Ameliyattan 3 gün sonra yoğun kanamayla hastaneye kaldırıldım.Kanama hastanede de durmayınca tekrar ameliyata aldılar.1 hafta hastanede yattıktan sonra taburcu oldum eve geldiğimin 2.günü tekrar kanama başlayınca tekrar hastaneye gittim bu defa yoğun bakıma aldılar gözlem amaçlı.Tekrar bir operasyon gerekmeden kanama durdu çok şükür.İyileştiğimi düşünüp normal yemeye başladım ancak dışarı çıkmada sıkıntılar olunca iyi olduğunu öğrendiğim bir prof a muayene oldum.ameliyattan kaynaklanan bir daralma olduğunu ve tekrar operasyon gerektiğini söyledi.Başka bir doktora göründüm oda kamera ile kontrol etti ve oradaki bir kasın kesildiğini bunun proktoloji uzmanının görmesi gerektiğini söyledi.Çok yıprandım ve etkilendim o yüzden Bu işte en iyiyi araştırmak tayım.Adana da ikamet etmekteyim.Nasıl bir yol izlemeliyim,SAYGILAR.

 18. Tedavi rumuzu ile yazan arkadaşım.şikayetleriniz anal striktür ile uyumlu.Bu sitedeki makalemi okursanız faydalı olur sanıyorum.gerekirse telefon ile irtibata geçebilirsiniz.

 19. Hocam merhaba ben 24 yasında bi erkek cocuguyum. Küçüklüğümden beri kabızlık problemi yasıyorum.Kabızlıgımdan dolayı iç hemeroıd cıktı 2013 de ameliyat oldum ve sonrasında kabızlıgılm hala devam ediyo kolonoskopıyede gırdım Bı şey cıkmadı bazı ilaçlarla büyük abdestimı yapıyorum yaklaşık Bı kaç seneden beri büyük abdeste cıkmakta cok zorlanıyorum diski cıkarken cok ağrılı sürterek cıkıyo ve sürtünmelereden dolayı kanıyo. Makatta darlık hissediyorumBı saat sonra cok agrım oluyor yürüyemiyorum ayakta duramıyorum . gazımı cıkartırkende örnegin Bı lastik samdeli düşünün tıpadan havayı cıkartcagına patlak yerden az havayla cıkıyor.. Yardımcı olursanız sevinirim

 20. Mustafa bey bu rahatsızlık ameliyatla değil tıbbi tedavi ile çözülecek bir şey.Gecikmeden getirmeniz gerekir.

 21. Merhaba hocam, benim sorum babamla ilgili olacak. Kendisi 2sene önce kalın bağırsağından polip aldırdığı bir ameliyat geçirdi ve sonraki bir sene torbayla yaşadı. Şu an 1 seneyi geçkin torbasız yaşıyor ama alınan poliplerden biri makata 5 cm yakınlığında olduğundan ve ışın tedaviyi 25seans gibi uzun bir süre gördüğünden dışkılama problemi yaşıyor. Hemen hemen her gece( torba alındığından beri) 20-25 sefer tuvalete gidiyor ve kimi zaman asit geldiğinden zor anlar yaşıyor. Yanlızca bir ya da 2 seferde dışkılama yaptığında rahatlıyor. Makata 5cm kala olan dikişler orasını bayağı daraltmış. Sizin düşünceleriniz nelerdir? Nasıl bir operasyon önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

 22. Hocam ben 1 ay önce hemoroid ameliyatı oldum.Makatta darlık var galiba tüm şikayetlerim bunu gösteriyor. Tedavi yöntemleri nelerdir? Tekrardan ameliyat olmak istemem..

 23. Hocam bende anal fussur basladi 1ay oldu merhem falan kullandim doktor verdi iyi gelmedi snra rektoderm die bi ilac kullandim iyi geldi ama anal stenoz olmus acaba bu kendi iyilesirmi bunu merak ediyorum ? Yardimci olursaniz sevinirim

 24. Dilatasyon işlemi maalesef agresif bir işlem ve her seferinde daha kötü yara iyileşmesi ile ortaya çıkıyor.çocuklarda yara iyileşmesi biraz daha hızlı olduğu için striktür gelişmesi daha az olabilir.ama sonuç ergenlikte bu hastalar mutlaka ameliyat olurlar.

 25. Doktor bey benim 2 aylık kızımda muayene sonucunda anal stenoz teşhisi kondu 10numara heger buji ile tedaviye başladık 12numara ile sonlandıracağız . Benim sorum şu dilatasyon için olumsuz yorum yapmışsınız bu yorumunuz yetişkinler için mi geçerli yoksa bebekleri de kapsıyor mu. Bebeklerdeki iyileşme seyri Nasıl bilgilendirebilir misiniz ?

 26. Dila;makat darlığı en çok hemoroid vs ameliyatlarından ve fissürden oluşur.fissür bunların içinde en basit tedavisi olandır.1 hafta kadar gittikçe azalan bir ağrı çekersiniz.1.haftada dikişleirniz düşer.20 gün kadar da hafif bir jaşıntı ve yanma olur. Sonra tamamen iyileşirsiniz.Bu işlem iç makat kası tamamen kesilirse sıfır ağrı ile de yapılabilir. Ama ileri yaşlarda gaz ve büyük abdest tutmada sorun yaşıyor hastalar.O nedenle biz tamamen kesmiyoruz.1 haftalık ağrınızın sebebi bu.ileride bu tür sorunları yaşamamak için 1 haftalık bir sıkıntıya katlanmanızı tavsiye ederim.Geçmiş olsun.

 27. Merhabalar Hocam,
  Öncelikle böyle bir platformda her yazana cevap Verdiğiniz için teşekkür ederiz. Benimde sorunum aynı makat daralmasına bağlı olarak anal fissür.. Sanıyorum ki gittikçe bu durumu yasayan çoğalıyor. Size sorularım şunlar olacak, makat darlığı hemoroid yoksa neden oluşur? Her dışkılama sonrası acı çekiyorum ve kortizonlu fitil kullanıyorum doktorum ameliyat diyor kesin çözüm mü? Bi de korkum ameliyat sonrası beni neyin beklediği? Hiç ameliyat sonrası Yaşananlar yazılmamış haliyle iyileşir mi gibi korkularım var.
  Lütfen beni de aydınlatabilir misiniz ?
  Teşekkür ederim..

 28. Vahdet bey muayene etmeden nasıl bir ameliyat olacağınızı söylemem mümkün değil.Ama seton tek sefer yapılır.Pansumanları olur.2-2.5 ayda biter.

 29. Iyi calismalar Dr ramazan bey benim üç aydır fistul rahatsızlığım var haftada bir doluyor ve patlıyor doktora gittim tek seferde kesilip tedavi olacağımızı söyledi başka bir doktora gittim bana seton takılacagini ve beş altı kere seton değiştirilmesi gerekecegini söyledi Kafam çok karışık ne yapacağım bilmiyorum yardimci olursaniz sevinirim Bir sorum daha olacak merak ettiğinden dolayi hocam fistulu bir sivilce gibi düşünürsek sivilcenin ağzını içerden açılıp tedavi edilmesi mümkün değilmidir kusura bakmayın meraktan soruyorum Erzurum da tanıdığınız önerebileceginiz doktor varmı

 30. Hocam Merhaba benim sekiz aylık bir be begin var ameliyat oldu ama hala kaka sini rahat yapamıyor darlık var artı ortasında et var lütfen yardımcı olun çok kötü durumdayiz

 31. Ayşe hanım buji dilatasyon sadece daha kötü bir stenoza yol açmakla kalmaz.Ameliyatla tedaviyi de engeller.O nedenle derhal bırakmanızı öneririm.Hipokratın uyguladığı bir yöntemin 2000 yıl sonra uygulanıyor olması da olayın bir başka acı tarafı tabii.

 32. Ali.Ameliyatsız olur ise 10 dakika.Ameliyat olursa 1 günde taburcu olursun.

 33. Ayşe hanım daha çok tuvaletinizi geciktirdiğinizin işaretidir.Onu düzeltin.Devam ederse bir doktora başvurmanız öneririm.

 34. Bağırsakların ve kuyruk sokumunun alt kısmıyla makat arasının guruldaması sanki gaz varmış da içerde çıkamıyormuş hissi makat darlığının belirtilerinden midir?

 35. Merhaba ben sürekli sulu dışkılama dışkı kaçırma gibi şikayetlerle doktor doktor gezdim en sonunda anestezi altında muayene ile makat darlığı teşhisi konuldu. 14 numara ile buji tedavisine başladık, iki haftada bir numara büyütüyorum birkaç gün sonra 16 numaraya geçeceğim ama şu an şikayetlerim aynı. Bu işe yaramadığını mı gösterir? bu tedavi ile iyileşmem mümkün mü? Cevabınız evet ise iyileştikten sonra tekrarlaması gibi bi durum olur mu?

 36. Lale hanım.makat darlığının tedavisi ameliyattır.Ameliyatlada bütün şikayetleriniz geçer.Tekrarlamasj söz konusu değil ama tek seansda bazı vakalar çözülemiyor.Muayene etmem lazım.Geçmiş olsun.

 37. hocam mrb benım sıkıntım makat darlığı oluştu ben 2005 yılında arkamdan kan geldugu ıcın amelıyat oldum 10 yıl sonra makatım daraldı suan baya aşırı sorunlar yasıyorum makat genısletmek ıcın amelıyat sartmı olsam rahatlarmıyım gene tekrarlarmı hocam telefonumu yazabılrım

 38. Mehmet bey siz bir çözüm üretmişsiniz ama anal dilatasyon çözümsüzlüğün çözümüdür.İlaçların bir zararı olmaz ama dilatasyon işlemi her seferinde yırtılma ve daha kötü iyileşme demek olduğu için hastalığınızı ilerletir.Vakit geçirmeden bir doktora başvurmanızı öneririm.

 39. Hocam Allah razi olsun cok samimisiniz ve bilgilendirmekten vazgecmiyorsunuz…Affiniza siginarak detayli bir soru soracagim…. yillardir cektigim catlak ve buna paralel sanirim darlik olustu yillardir kivamli diskiyi ince yapiyorum.Makat catlak varken isaret parmagimi sokamiyorum,yokken kremle parmagimi rahatca sokabiliyorum…BIRSEY KESFETTIM KI BU ZATEN TIPTA DILITASYONMUS! Catlak iyi durumdayken (nuksetse de 3-5 gunde iyilesiyor) diski oncesi once pamukla bolca zeytinyagi surup sonra ISARET PARMAGIMLA MAKATI GENISLETIYORUM VE DAHA RAHAT DISKI YAPIYORUM.BU SEKILDE YAPA YAPA DISKIM ESKISINE ORANLA KALINLASTI.
  HOCAM BU TESPITIME PARALEL SIZE SORUM:
  1-Dilitasyon nasil yapilir.Ben parmagimi icerde tutuyorum,zeytinyagibni bepanten plusu yediiriyorum,biraz gezdirip parmagimi cikariyorum.
  2-Zeytinyagi ile beraber kullandigim bepanten plus makata zamanla zarar verir mi BANA MAKATA ZARAR VERMEYECEK BU ISLEM ICIN NE ONERIRSINIZ?
  Hocam size mutlaka gelecegim ama 3 ayligiina yurt disina cikacagim.Tekrar Allah razi olsun,Allah ne muradiniz varsa versin tum samimiyet ve durustlugunuz icin…

 40. Vural bey anal stenoz tedavisi mutlak ameliyattır.Seviyesine göre değişik tipte anoplastiuygulamaları var.Muayene sonucuna göre uygun olan anoplasti uygulanmalıdır.

 41. hocam merhaba, makat darlığını nasıl tedavi ediyorsunuz? Benim makat çatlağı yıllardır var ama iyileştiği zamanlarda bile darlık nedeniyle tekrar nüksediyor.Yıllardır kıvamlı dışkıyı çok ince yapıyorum.Kıvamsız dışkı en rahat yaptıgım dışkı…Tabi hiç doktora gitmedim…

Yorum yazın