Anasayfa Diyetler Dereotu Kilo Verme Sürecinde Ne Kadar Etkili

Dereotu Kilo Verme Sürecinde Ne Kadar Etkili

1363821751950Dereotu, kilo verme sürecini etkileyen ve bu dönemde kullanılması sıklıkla önerilen bir bitkidir.

Dereotu, maydonozgiller ailesinden ve koyu yeşil ipliğimsi yaprakları olan kokulu bir bitkidir. Nemli toprakları sever ve çoğunlukla sonbaharda toplanır.

Tat ve aroma vermesi için salata ve yemeklerde kullanılır. Özellikle Türk mutfağında önemli bir yeri olan tarhana çorbası ve cacık bu yemeklerin başında gelir.

Dereotu ayrıca sağlığa da oldukça yararlı bir bitkidir; sindirimi kolaylaştırır, ağız kokusunu giderir, uykuyu düzenler, sinir zafiyetini giderir.

Aynı zamanda çocuklarda oluşan kolik ağrılarına iyi gelir ve anne sütünü çoğaltır. Ancak hamilelik döneminde kullanılmaması gerekir, aybaşı kanamalarını artırdığı gibi gebelerde düşüğe neden olabilir.

Tüm bu faydaların yanında dereotunun önemli bir diğer özelliği de kilo verme süreci ve tiroid hormonları üzerindeki olumlu etkisidir. Dereotu tiroid nodüllerinin ufalmasını sağlar, ayrıca tiroid üzerindeki dengeleyici etkisi ile hipotiroid (tiroidin yavaş çalışması) veya hipertiroid (tiroidin hızlı çalışması) üzerinde olumlu etki gösterir. Kilo durumu tiroid ile bağlantılı olabildiğinden, tüm bunlara bağlı olarak dereotu kilo kontrolünde de oldukça etkilidir.

Aynı zamanda ödem sökücü özelliğiyle vücuttaki fazla suyun atılmasını da sağlar. Antiseptik özelliği ile ishalin tedavisine yardımcı olur, kalsiyum yönünden oldukça zengindir ve kansere karşı koruyucu etkisi vardır.

Dereotu kilo verme sürecinde göz ardı edilmemesi gereken bir bitkidir. Metabolizmayı hızlandırarak ödem atmayı sağlar ve kilo verme süreci çok daha rahat geçer.

Ayrıca lif içeriği sayesinde daha uzun süre tok kalmayı sağlayacaktır.

Yorum Yok

Yorum yazın