Anasayfa Diyetler Derin Ven Trombozu Tedavisi ve Beslenme

Derin Ven Trombozu Tedavisi ve Beslenme

1363821751950Bu yazıda derin ven trombozu nedenleri, derin ven trombozu belirtileri, derin ven trombozu nedenleri, derin ven trombozu tedavisi ve beslenme gibi konulara değinilmiştir.

Bu rahatsızlıkta vücutta derin bir vende ortaya çıkan kan pıhtısıdır. Kan koyulaştığında veya bir araya geldiğinde kan pıhtıları ortaya çıkmaktadır. Bu pıhtıları çoğunluğu alt bacak ya da uyluk bölgesinde ortaya çıkar. ve hatta vücudun başka bölümlerinde de ortaya çıkabilmektedir.

Damarlarda ortaya çıkan bu pıhtılar, parçalanabilir ve kan dolaşımı ile ilerleyebilir. oluşan bu gevşek pıhtıya da emboli adı verilir.
Pıhtı akciğerlere ulaştığında kan akımını engelleyerek, pulmoner emboli durumunu orataya çıkarabilmektedir.

Bu hastalık multifaktoriyel bir hastalıktır.Hastada aynı anda birden fazla risk faktörü ortaya çıkabilmektedir.

Uzun süreli yatak istirahati, tümör, obezite, gebeliğe bağlı obstrüksiyon, myokard enfarktüsü, kalp yetersizliği, cerrahi girişimler, kateter takılması, damar yaralanması, antitirombin yetersizliği, kalıtsal trombofililer, ailede daha önce yaşanması gibi faktörler bir araya gelince bu rahatsızlığın yani venöz trombolizm ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.

Hastane ölümlerinde en sık rastlanılan nedenler arasındadır.

Bu rahatsızlığın tedavisinde çoğunlukla antikoagülan ilaçlar, heparin kullanılmaktadır. Bu ilaçların kanı sulandırmakta ve pıhtı oluşumuna engel olmaktadır. Hastalığın tedavisinde yapılacak bacak egzersizleri, ilaç tedavisi ve beslenme önerileri önemlidir.

Derin Ben Trombozunda Beslenme
Bu hastalar kan sulandırıcı ilaçlar kullandıklarından K vitamininden fakir bir beslenmeyi tercih etmelidirler.

  • Brüksel lahanası, karnıbahar, kıvırcık, kırmızı turp, soya fasulyesi, sığır karaciğeri, marul, yeşil soğan tüketimemelidir. yeşil çay, mercimek, kanola yağı, ısırgan otu, nohut yine yüksek K vitamini içeren besinlerdir.
  • Karalahana, ıspanak, pazı, asma yaprağı, dereotu, roka, maydonoz, nane yine yüksek K vitamini içeren besinlerdir.
  • Omega 3 ten zengin balıklardan haftada 1 kez olarak tüketilebilirler. Mısırözü yağı, zeytinyağı, kaymaksız süt-yoğurt, reçel, haftada 2 gün olmak kaydıyla sınırlı ve önerilen ölçülerde dana eti tüketilebilir. Yağsız beyaz peynir veya çökelek de tüketilebilecek besinler arasındadır.
  • Kaymak, krema, mayonez, yaş pasta, hazır meyve suları, maden suyu, kola, ördek-kaz eti, fazlaca tuz ve tuzlu besinler tüketilmemesi gerekenler arasındadır.

Tromboz rahatsızlığında beslenmeye ve kullanılan ilaçlara dikkat edildiğinde riskler en aza inebilmektedir.

1 Yorum

Yorum yazın