Anasayfa Diyetler Gut Hastalığı ve Beslenme Tedavisi

Gut Hastalığı ve Beslenme Tedavisi

1363821751950Gut hastalığı eski zamanlarda zengin hastalığı ,Kralların hastalığı olarak bilinirdi.Mısırlılar döneminden beri bilinen bir hastalıktır.Hipokrat zamanında klinik belirtilerini damlacığa benzeterek Gut adını vermiştir.Aşırı alkol alımı ve etle beslenme Gut hastalığına zemin hazırlamaktadır.

Erkeklerde daha sık görülmekle birlikte Menopoz sonrası kadınlarda da görülmektedir.Hiper ürisemi Gut hastalığında faydalanılan önemli belirteçlerdendir.Ürik asit yapımının artması,atımın azalması ya da vücuttan atılamaması gut hastalığına neden olmaktadır.

Gut hastalığında ürik asit kristallerinin monosodyum ürat(MSU) kristalleri şeklinde çökmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Gut tedavisinde öncelikle hipertansiyon, diüretik kullanımı, hiperlipidemi ve obezite riskleri tedavi edilerek yapılmaktadır.Bu nedenle diyet tedavisi ve egzersiz önceliği almaktadır.

Gut hastalığı nasıl anlaşılır?
Eklemlerde ağrılar,şişlik,eklem tutulmaları,eklemlerde ısı artışı,kızarıklık ile klinik tablo göstermektedir.Laboratuar bulgularında da ürik asit yüksekliği değerlendirilmeli ancak yetersiz kalması durumunda şişmiş eklem yerlerinden çoğunlukla dizlerden sıvı alınmasıyla kristalize ürat tespiti yapılarak teşhisi konabilmektedir.

Gut hastalığında beslenme nasıl olmalıdır?
Gut hastalığında yüksek pürin içeren gıdalar kısıtlanmalıdır.Böylece ürik asit miktarında düşüş yakalanmaya çalışılır.

1- Et ,balık,kümes hayvanları akut atak dönemlerinde yasaklanır.Atak dönemi dışında da günlük 60 gram kadar yenebilmektedir.Süt,peynir ve yumurta gut hastalığında en iyi protein kaynakları olarak verilebilmektedir.
Yağlı gıdalar böbreklerden ürik asit atımını azaltmaktadır.Bu nedenle günlük diyet yağ alımı sınırlandırılmalı bu oran %20-25 oranında tutulmalıdır.
2- Ürik asit birikimi olduğundan idrarı alkali hale getiren sebze ve meyve tüketimine ağırlık verilmelidir.Bu şekilde ürat kristallerin,in çökmesi önlenmeye çalışılır.

Ürat kristallerinin atılması bol sıvı alınması gerekmektedir.
Alkollü içecekler hiperürisemiye yol açtıklarından dolayı kesinlikle alınmaz.
Kahve ve çay gibi içecekler serbest olarak tüketilebilmektedir.

3- Serbest olan sebzelerden günlük olarak ıspanak(200 gr),bezelye (60gr),karnıbahar(200gr),mantar(50gr), diğer sebzelerden de istenildiği kadar tüketilebilir.
4- Kurubaklagillerden kurufasulye(60gr),nohut (60gr),mercimek (60gr),bulgur(60gr)kadar tüketilebilir.
5- Ekmek olarak da beyaz ekmek,mısır ekmeği tercih edilebilir.Karbonatlı içecekler,sirke,limon,maydonoz,tere,nane rahat tüketilebilir.Pirinç,makarna,erişte,şehriye,patates(kızartılmamak kaydıyla)tüketilebilir.
6- Maya,kuruyemişler,kepekli ürünler,tam yağlı peynirler,yağda yumurta,sakatatlar(işkembe,beyin,dil,dalak v.b)tüketilmemesi gerekir.

Bir günlük beslenme listesi
1-2 ince dilim beyaz ekmek, 2 kibrit kutusu kadar yağsız peynir, Domates, salatalık, biber, 1 bardak az yağlı süt, İstenirse 5 adet zeytin

Ara:
1 adet meyve

Öğle :
60 gramkadar tavuk eti, 6 yemek kaşığı sebze yemeği (fasulye, kabak, patlıcan gibi serbest sebzelerden tercih edin), 2 ince dilim ekmek veya 6 kaşık pilav, 1 su bardağı az yağlı yoğurt (200 ml)

Ara:
1 adet meyve, 2 adet grissini

Akşam :
6 yemek kaşığı sebze yemeği (serbest sebzeden olmalı), 1 ince dilim ekmek veya 1 kase çorba (Baklagil tercih edilmemeli), Salata, 1 kase cacık

Yorum Yok

Yorum yazın