Anasayfa Hastalıklar ve Bitkisel Tedavileri Hazımsızlık, Mide Ekşimesi, Reflü Belirtileri – Nedenleri ve Tedavisi

Hazımsızlık, Mide Ekşimesi, Reflü Belirtileri – Nedenleri ve Tedavisi

Hazımsızlık, yemeyle bağlantılı birçok mide rahatsızlığı için kullanılan ortak bir terimdir. Mide ekşimesiyse, mide asidinin geriye taşarak yemek borusunu tahriş etmesinden kaynaklanır.

Hazımsızlık Belirtileri; Karın ağrısı, gaz ve geğirme, hafif mide bulantısı, kusma gibi genel hazımsızlık belirtileri vardır.
Mide Ekşimesi Belirtileri; Hazımsızlığın belirtileri yanında, özellikle yatarken, göğsün ortasında yanma hissi gibi genel mide ekşimesi belirtileri vardır.

Hazımsızlık ve Mide Ekşimesi ( Reflü ) Nedenleri
Her iki rahatsızlığa da gereğinden fazla ya da hızlı yemek yemek, ağır, yağlı ve baharatlı yiyecekler tercih etmek ve çok miktarda alkol almak neden olabilir. Fazla kilolu olmak da her iki rahatsızlığın nedenleri arasındadır. Stres ve sigara, hazımsızlığa yol açabilir.

Sık yaşanan hazımsızlıklar, peptik ülserle bağlantılı bakteriyel enfeksiyon nedeniyle oluşabilir. Bazı ağrıkesiciler hazımsızlığa neden olabilir. Yemek borusu girişindeki kapakçığı kontrol eden kasların zayıflığı, mide ekşimesine neden olabilir.

Hazımsızlık ve Mide Ekşimesi ( Reflü ) için Doktor Önerileri
Rahatsızlığa yol açan yiyeceklerden uzak durmak, sakin biçimde yemek yemek iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Ancak hazımsızlık eğer sıklıkla görülüyorsa, doktorunuza danışmanız gerekir.

Hazımsızlığa ve mide yanmasına yol açan ciddi bir neden yoksa, doktorunuz antiasit tabletler önerebilir. Hazımsızlığa eşlik eden yoğun asidin midede ülser oluşturma tehlikesi varsa, doktor mide mukozasını kaplamaya yarayacak ilaçlar yazabilir. Eğer sorun bakteriyel enfeksiyonsa, doktorunuz antibiyotik verecektir.

Hazımsızlık ve Mide Ekşimesi ( Reflü ) için Doktora Danışın
Karın ağrısı altı saatten fazla sürüyorsa, şiddetliyse ve sıklıkla tekrarlanıyorsa, kan kusuyorsanız veya dışkınız çok koyuysa, baş dönmesi, halsizlik ve hararet varsa hazımsızlık ve mide ekşimesi (reflü) şikayeti ile doktora başvurunuz.

Hazımsızlık ve Mide Ekşimesi ( Reflü ) için Bitkisel ve Alternatif Tedaviler
Hazımsızlık ve Mide Ekşimesi ( Reflü ) için Aromaterapi Tedavisi; Masaj, karın bölgesindeki dolaşımı artırdığından, sindirim sorunları için iyi bir tedavidir. Bunun yanında, iyi bir rahatlama yoludur ve gevşeme hazımsızlık çeken kişilere çok yardımcı olabilir. Bergamot, papatya, rezene, melisa (oğulotu) ve nane uçucu yağları hazımsızlığın tedavisinde kullanılabilir. Bu yağlardan birini karın bölgesine hafif basınç uygulayarak, saat yönünde ovarak sürün. Uyarı! Divertikülit, Crohn hastalığı, ülser, kanser ya da başka bir ciddi hastalığınız veya iltihaplı bir rahatsızlığınız varsa karın masajı yapmayın.

Hazımsızlık ve Mide Ekşimesi ( Reflü ) için Akupres Tedavisi; Bir elinizin baş ve işaretparmağıyla, diğer elin baş ve işaretparmakları arasında kalan deriyi sıkıştırın. Aynı işlemi diğer eliniz için de tekrarlayın. Uyarı! Gebeyseniz, bu tedaviyi uygulamayın.

Hazımsızlık ve Mide Ekşimesi ( Reflü ) ile ilgili diğer yazılar;
Sindirim Rahatsızlıkları – Hazımsızlık ve Hazımsızlığın Bitkisel Tedavisi
Hazımsızlık için Bitkisel Tedavi
Suna Dumankaya – Hazımsızlık İçin Bitkisel Çay
Osman Müftüoğlu – Kilo ve Reflü Problemi
İbrahim Saraçoğlu – Reflü ve Mide Yanması İçin Süt
Ahmet Maranki – Mide yanması ve Reflü İçin Lahana-Patates Kürü

Bu yazı, Bitkisel diyet sitesi için, hazımsızlık tedavisi, hazımsızlık nasıl giderilir, hazımsızlık ve şişkinlik, hazımsızlık nedenleri, hazımsızlık belirtileri, hazımsızlık için şifalı bitkiler, mide ekşimesi nedenleri, mide ekşimesi tedavisi, reflü belirtileri, reflü nedenleri, reflü tedavisi, reflü bitkisel tedavi hakkında genel bilgi vermek amacı ile yayınlanmıştır. İzinsiz kopyalanması ve kaynak göstermeden başka site ve medya araçlarında kullanılması yasaktır.

8 Yorum

 1. Sevgili arkadaslar,
  benim reflu ve hazimsizlik sorunum vardi, migdemde yanma vardi, Ahmet Maranki tavsiyesi üzerine kisnis kullandim cayima, ve ondan beri hic sikayetim yok,,,

 2. merhaba sayın hocam benim şikayetim reflü 20 senedir mide koruyucu kulanıyom her sene endeskopi çektiriyom kronik gastri ve reflü çıkıyodu 25 martda endeskopi oldum sml ile uyumlu lezyon 9mm ve 5mm çıktı patoleji sonucu almadım ama 2 nisanda tekrar ues istediler lezyon kanser belirtisimi beni aydınlatırmısınız saygılar

 3. reflü nasıl tedavi olmalı gaviscon ve açkarna alsım hap la tedavi olamadım bunun başka yöntamleri nelerdi yardımcı olurmusunuz Teşekürler

 4. merhaba,benim sorunum boğazımda sürekli hava kabarcıkları çıkarırmış gibi ses var ayrıca ne yersem midemde üstüste diziliyormuş gibi bir durumum var bunların yanı sıra midemde yanma ve gaz oluyor . Bu konuda beni aydınlatırsanız size çok minnettar kalırım. saygılar.GÜL

 5. Merhaba,
  Ben mide şişkinligi bulantı midede kasılma yutkunma sorunu cekiyorum sanki acım midem birbirni yiyor.Fakat yemekten sonrada bu devam ediyor.Sizce hangi hastalıgın belirtisi olabilir.Lütfen cvb yazın tsk.

 6. Murat SELÇUK
  Sayın Yetkili. Benim sorunum gece yattıktan sonra saat 3 ve 4 sıralarında ağzımın içi ve gırtlağım zehir gibi börtmüş ve kurumuş bir şekilde uyanıyorum ve uyandıktan sonra midemde gaz oluşuyor. ağzımı su ile gargara yaptıktan sonra ağzımın içindeki bu acılık ve kuruluk zaman içinde normale dönüyor. gündüz uyanıkken bu saydığım sorunlarım olmuyor. fakat göğüs kafesimin ile midemin üstünde arada bulunan boşlukta gazdan oluşan bir şişme var. Bu konuda beni aydınlatırsanız size çok minnettar kalırım. Saygılarımla Murat SELÇUK

 7. SAYIN YETKİLİ. BENİM SORUNUM MİDE BULANTISI.KUSMA HİSSİ YAŞIYORUM FAKAT KUSAMIYORUM.SIRTIM GERİLMİŞ DURUMDA.ARADA BOĞAZIMDA BALGAM OLDUĞUNU HISSEDİYORUM. BU DURUM GENELDE YEMEK YADIKTEN HEMEN SONRA UYUYUNCA OLUYOR.FAKAT EĞER UYKU SURESİ UZUN OLURSA SORUN OLMUYOR UYKU SURESİ 5 SAAT VE ALTINDA OLURSA MİDE BULANTISI VE BOĞAZDA BALGAM HISSI OLUYOR AYRICA KULUÇLARIMIN TUTULDUĞU HİSSİNİDE YAŞIYORUM.UZUN SÜRE YEMEK YEMEZSEM SORUN YOK DENECEK KADAR AZALIYOR FAKAT YEMEK YEDİKTEN 5 İLA 10 DAKIKA SONRA BULANTI BAŞLIYOR VE ÇOK RAHATSIZ EDİYOR. BU KONUDA BENİ AYDINLATIR SANIZ SİZE MİNNETTAR KALIRIM. SAYGILARIMLA.Berkant ORHAN

Yorum yazın