Anasayfa Sağlık Şifalı Bitkiler – Amla ve Amlanın Faydaları

Şifalı Bitkiler – Amla ve Amlanın Faydaları

0 4604

amlaYÖRESEL ADI: Amla
LATİNCE ADI: Phyllanthus niruri, P. amarus
FAMİLYASI: Euphorbiaceae
KULLANILAN BÖLÜMÜ: Bitkinin tümü

TANIMI
Bol sarı çiçekli, çok yıllık bir bitkidir, boyu 60 santimetreye kadar ulaşabilir. Sütleğen familyasının bir cinsi olan bitkinin, ağaç, çalı ve ot formunda 600 farklı türü vardır. Bazı türlerin, yaprağı andıran basık gövdeleri, bazılarının da küçük yapraklı, dalları bulunur.

YETİŞTİĞİ YER
Anavatanı Hindistan’dır. Çin, Filipinler, Küba, Nijerya ve Guam’da da yetişir.

HALKBİLGİSİ VE GELENEKSEL KULLANIMI
Pek çok türü çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. P. acidus türürün açık sarı ve yeşil meyvelerinden reçel yapılır. Yaprağı ve kabuğu tanen içeren Phyllanthus embilica türü ise tabaklamada ve boyamada kullanılır. Kurutulan meyvelerinden mürekkep, saç boyası ve deterjan yapılır; yüksek oranda C vitamini içeren taze meyvesi ise içeceklerde ve şekerlemelerde kullanılır.

TIBBİ KULLANIMI
Pek çok türü 2000 yıldan uzun süredir Ayurveda tıbbında kullanılmaktadır. Sarılık, dizanteri, diyabet, cilt yaraları ve idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıkların geleneksel tedavisinde kullanılır. İçerdiği ana maddelerin; lignanlar, alkaloitler ve biyoflavonoitlerin karaciğer üstünde etki gösterdiği bulunmuştur, bu da geleneksel olarak sarılık tedavisinde kullanımını teyit eder. Phyllanthus amarus, Nobel ödüllü Baruch Blumberg’in dikkatini çekmişti. Bitkinin hepatit B’yi önlemede kullanımını inceleyen Blumberg bir aşı geliştirdi. Son zamanlarda Hintli doktorlarla araştırmacılar da, pek çok vakada, hepatiti bedenden temizleyen bir ilaç geliştirdiler. Ayrıca karaciğer kanserini de baskılayan bitki, diyabette, idrar söktürücü, hipotensif ve hipoglisemik olarak da ümit vaat etmektedir.

Yorum Yok

Yorum yazın