Anasayfa Uzmanlar Dyt. Ayşe Acar Şişmanlık ve Kortizol Yüksekliği

Şişmanlık ve Kortizol Yüksekliği

1363821751950Gelişen endüstri ve hazır beslenmenin,ayak üstü atıştırmanın artmasıyla beraber şişmanlık çığ gibi yükselmektedir.Çok küçük yaşlarda edinilen yanlış beslenme alışkanlıkları yetişkinlikte de devam ederek bugünkü koşulları ortaya çıkarmaktadır.

Fiziksel aktivitenin azalması,yağdan zengin beslenme ve alınan enerjinin harcanandan fazla olması sayabileceğimiz sebepler arasındadır.

Obezitenin artması ile birlikte de elbette yandaş pek çok hastalık ta toplumda görülme sıklığı artmıştır.Diyabet,böbrek hastalıkları ve hatta kanser çeşitlerinin obezite ve yanlış beslenme sorunlarıyla arttığını söylemek yanlış olmaz.Yanlış besin hazırlama teknikleri de yine bu artışa ivme kazandırarak,ilerlemesine yol açmıştır.

Obezite tedavisi mutlaka değiştirilen beslenme alışkanlıkları ile düzeltilebilmektedir.Erken dönemlerde diyet tedavisi çok daha başarılı geçebilirken ilerleyen dönemlerde vücut daha fazla direnç gösterebilmektedir.

Zaman zaman yapılan yanlış diyetlerle ,zayıflama ilaçlarıyla vücut direnç kazanmakta dengesi bozulabilmektedir.BU durumda bedenin hormon dengesi de başta troid olmak üzere kortizol üretimi de bozulmaktadır.

Bu durum karşımıza cushing sendromu olarak çıkmaktadır.Obez hastaları değerlendirirken mutlaka aklımızın bir kenarında kilo veremem durumlarında cushing sendromunu da düşünmek unutulmamalıdır.

Adrenal bezden aşırı kortizol üretimiyle birlikte böbreküstü bezlerden de yüksek miktarda ACTH hormonu salgılanmaktadır.Aşırı kortizol salgılanmasına kimi zaman Adrenal bezlerde gelişmiş tümörler sebep olabilmektedir.

Creo que eso es lo que el movimiento de atención farmacia24espana sexual y los activistas de atención médica que he conocido sobre este tema quieren detener. Este problema es mucho más fuerte con las mujeres que con los hombres.

Kortizol yüksekliği durumunda mutlaka bir Endokrinolog dan yardım alınarak ilaç tedavisi başlanmalı ve diyet tedavisi bu şekilde devam ettirilmelidir.

Görüldüğü üzere obeziteyi değerlendirirken tek bir faktör değil pek çok faktörle yüzyüze gelebiliriz.Bu sebeple nedenler araştırılırken doğru tetkik ve usullerlerin uygulanışı sonucu Diyet tedavisi yüksek başarı oranı vermektedir.

Araştırmacı Diyetisyen A. Ayşe Acar. ayse_0676@hotmail.com

Yorum Yok

Yorum yazın